klemens çeşitleri

Klemens Çeşitleri Nelerdir?

Klemens Çeşitleri

Kullanılacakların yerin şekline göre klemensler çeşitlleri biçimlerde üretilirler ve bu üretim şekline göre isim alırlar. Düz Sıra Lüstr Klemensler Sıra ve lüstr klemensler (düz klemens) Simit klemens (buat klemensi) Şapkalı klemens Vidalı (tırnaklı) klemens, Bakır boru klemensi Paratoner(düz hat) klemensi, U (kayık) klemensi ve T klemens Ray Klemensler.

Sıra ve Lüstr Klemensler(Düz Klemens):

Avize uçları, buat, pano vb. yerlerde iki iletkeni birbirine eklemek için kullanılan klemenslerdir.

Bu tür klemenslerin iletken iç kısımları pirinçten, yalıtkan dış kısımları ise plastikten, porselenden veya bakalitten yapılır.

Simit Klemens (Buat klemensi):

Ek kutularının içerisindeki iki iletkeni birbirine eklemek için kullanılır. Bu klemenslerin iletken iç kısımları genellikle bakır veya pirinçten, yalıtkan kısımları ise porselen veya bakalitten yapılır.

Şapkalı Klemens:

Sabit tesislerde küçük kesitli iletkenlerin birbirlerine eklenmesinde şapkalı klemensler kullanılır. Bu tip klemenslerin iletken içi genellikle bakırla kaplanan çelik spiralden, yalıtkan dış yüzeyi ise plastikten veya bakalitten imal edilmiştir.

Klemens Çeşitleri Vidalı( Tırnaklı)Klemens, Bakır boru Klemensi:

Genellikle havai hatlarda kullanılan klemens çeşitidir. Pirinçten üretimi yapılan ve vida ile sıkıştırılan bu klemenslerle ek yapmak için özel mengenelerle gereksinim vardır.

Paratoner(Düz hat) Klemensi, U(Kayık) Klemensi ve T Klemens:

Bu klemens türleri bina içinde yapılan elektrik tesisatlarında yalıtılmış olan iletkenlerin eklenmesinde veya ek alınmasında kullanılır. Düz hat ve U klemensleri iletkenlerin eklenmesinde, T klemensi ise ek alımında kullanılır. Bu klemenslerde ek yapıldıktan sonra ek yerleri mutlaka lehimlenmelidir.

Ray Klemensler:

Birbirinden ayrı konumda bulunan iletken elemanların emniyetli bir şekilde birbirlerine bağlantısında kullanılan klemenslerdir. Ray klemenslerin dış gövde kısmı yalıtkan malzemeden yapılır. Genellikle elektrik panolarında bir ray üzerinde yan yana sıralanarak blok halinde kullanılır. Endüstride ray klemens kullanım amaçlarına göre geçiş klemensi, topraklama(PE) klemensi, Nötr(N) ayırma klemensi ve sigortalı klemens olarak sınıflandırılır.

 

Klemens Çeşitleri , Universal Elektrik Otomasyon stoklarındadır.

Ürün Çeşitlerini Görmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN BİZİ ARAYINIZ !!

Whatsapp İletişim Hattı: +90 553 077 91 11

info@universalelektrik.com.tr
02128769111 – UNİVERSAL ELEKTRİK OTOMASYON

İLETİŞİM

Merkez & İmalat: Beylikdüzü Osb Mah. Birlik Sanayi Sitesi 2.Cadde No:34 Beylikdüzü/İstanbul
Şube: Emekyemez Mh. Okçumusa Cd. Anten Han No: 16/1 Karaköy/İstanbul

Universal Elektrik Makine Otomasyon endüstriyel elektrik ,endüstriyel otomasyon ürünleri ile profesyonel anlamda uygulama ve çözüm ortağı markalar ile satış , satış sonrası destek anlamında günümüz ekonomik şartlarında rekabetçi çözümler sunmaktadır.

Geniş ürün yelpazesi ve branşında öncü markalar ile siz değerli müşterilerimize doğru fiyat ve zamanında teslimat gibi değişmeyen ilkeler doğrultusunda hizmet vermektedir.

Şirketimiz , konusunda sektöre yön veren ve yerli üretim tarafında ülkemize katkı sağlayan ONKA / ORTAÇ / TP Electric / YAVUZ / TİBCON ve yurtdışından ithal gelen  Bedok / Mıtsubishi / Autonics / Weidmüller / Wieland / Bussman / Omron / Telemecanique / Panasonic markalarının piyasamızda güçlü satış organizasyonuna sahip firmalarından biridir.

Bu anlamda Beylikdüzü merkezimiz ( Lojistik – İmalat – Proje – Uygulama ) ve Karaköy Bankalar caddesindeki şubemizde ( Lojistik -Satınalma) stok bulundurarak deneyimli personel kadrosuyla hızlı , akışkan ve etkin bir şekilde hizmet vermeye hazırdır.

Klemens Nedir?, Klemens Çeşitleri Nelerdir?, Klemens Seçimi Nasıl Olmalı?