Klemens Seçimi Nasıl Olmalı?

 

Klemenslerin Taşıması Gereken Özellikler

Öncelikle klemens seçimine dikkat edilmesi gereken nokta klemensin kullanıcı dostu olması gerekir. Çünkü işçilik maliyeti birçok elektrik projesinde önemsenmeyen fakat en önemli gider kalemlerinden birini oluşturur. Yaylı bağlantı teknolojisi vidalıya göre özellikle montaj konusunda ciddi tasarruf sağlar. İkinci nokta ise vidalıda görülen ; zamanla bağlantılarda gevşeme yaylı bağlantıda görünmez, yay belli tork değerinde iletkeni sıkıştırmaktadır. El aleti kullanmadan sadece  el ile klemensi kullanmak birçok projede büyük zaman avantajı sağlar.

Klemenslerde yaşanan bir diğer sorun ise paslanma sorunudur. Birçok yerel üretici firma ne yazık ki maliyetleri aşağı çekmek için çok ince bir kalay yüzey kullanılmakta bu da paslanma sorununa yol açmaktadır. Dahası iletkenlik katsayısı düşük malzeme kullanımı nedeniyle gerilim düşümü izin verilen sınır değerlerin çok üstünde olmakta, bu durum klemens ve sistemlerde aşırı ısınma soruna neden olmaktadır. Bu önemli 2 sorun klemens seçiminde temel olarak düşünlmesi gereken 2 meseledir. IEC standartlarına göre 30mV’un altında gerilim düşüm değeri istenir. UL standartlarına ise bir klemens 960 der3ecede dahi alev almamalı ve alev alsa  dahi kendiliğinde sönebilmelidir. Maliyetleri düşürmek içinse kullanılan ucuz plastikler bu özellikleri sağlamamaktadır. Klemenslerde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri paslanmazlıktır.

Klemenslerde Yapılması Gereken Testler

  • Yanmazlık ve alev almama testi

  • Tuzlu su, nem ve paslanmazlık testi

  • Vibrasyon testi

  • Sıcaklık değişimi nedeniyle oluşan gevşeme testi

Vibrasyon bir diğer klemens seçiminde önemli etkendir. Eğer kullanılacak sistem raylı sistemler gibi vibrasyona sürekli ve yoğun bir şekilde uğrayacak bir proje ise klemensin vibrasyon testlerine özellikle dikkat etmek gerekir. Vibrasyon yine dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir.

Yüksük Kullanımı

klemenslerde yaşanan sorunların bir kısmı da tamamen yüksük kullanımı nedeniyledir. Tamamen standartlara uygun olmayan bir şekilde ve merdiven altı üretilen yüksükler klemens doğru seçilse dahi birçok soruna neden olur.

Ayrıca yüksük kullanımı ciddi zaman kaybına neden olmaktadır. Yüksek kullanımı gerektirmeyen yaylı klemensler en ideal bağlantı teknolojisini sunar.

Ürün Çeşitlerini Görmek İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN BİZİ ARAYINIZ !!

Whatsapp İletişim Hattı: +90 553 077 91 11

info@universalelektrik.com.tr
02128769111 – UNİVERSAL ELEKTRİK OTOMASYON

İLETİŞİM

Merkez & İmalat: Beylikdüzü Osb Mah. Birlik Sanayi Sitesi 2.Cadde No:34 Beylikdüzü/İstanbul
Şube: Emekyemez Mh. Okçumusa Cd. Anten Han No: 16/1 Karaköy/İstanbul

Universal Elektrik Makine Otomasyon endüstriyel elektrik ,endüstriyel otomasyon ürünleri ile profesyonel anlamda uygulama ve çözüm ortağı markalar ile satış , satış sonrası destek anlamında günümüz ekonomik şartlarında rekabetçi çözümler sunmaktadır.

Geniş ürün yelpazesi ve branşında öncü markalar ile siz değerli müşterilerimize doğru fiyat ve zamanında teslimat gibi değişmeyen ilkeler doğrultusunda hizmet vermektedir.

Şirketimiz , konusunda sektöre yön veren ve yerli üretim tarafında ülkemize katkı sağlayan ONKA / ORTAÇ / TP Electric / YAVUZ / TİBCON ve yurtdışından ithal gelen  Bedok / Mıtsubishi / Autonics / Weidmüller / Wieland / Bussman / Omron / Telemecanique / Panasonic markalarının piyasamızda güçlü satış organizasyonuna sahip firmalarından biridir.

Bu anlamda Beylikdüzü merkezimiz ( Lojistik – İmalat – Proje – Uygulama ) ve Karaköy Bankalar caddesindeki şubemizde ( Lojistik -Satınalma) stok bulundurarak deneyimli personel kadrosuyla hızlı , akışkan ve etkin bir şekilde hizmet vermeye hazırdır.

Klemens Nedir?, Klemens Çeşitleri Nelerdir?