Pano topraklama Klemensi

Pano topraklama nedir? Topraklama Klemensi

Pano topraklamanın amacı Nedir? -Topraklama Klemensi

Cihaz Topraklaması Önemi ve Çeşitleri

1. Önemi
Panolarda topraklamanın amacı panoyu kullanacak kişilerin can güvenliğini sağlamak ve panodaki cihazların tahrip olmasını önlemektir.
Bilindiği gibi panoların gövdesi sac malzemeden yapılmıştır. Panoda kullanılan ray, kapı, menteşe, vida vb. Aksamlar iletkendir. Panodaki güç kablolarından geçecek olan büyük akımların neden olacağı elektromanyetik indüksiyon neticesinde, gerek pano gövdesinde gerekse diğer aksamlarda indüksiyon emk’ları oluşabilir. Bu emk’lar zaman zamam çevredeki canlıların ve panonun çalışma güvenliğini tehlikeye sokabilir. Işte bu sebeple panonun tüm metal aksamlarının ve gövdesinin topraklanması gerekir.
2.Çeşitleri
Panolarda gövde ve metal aksam topraklayıcı ile irtibatlandırılarak topraklanr. Pano topraklamanın Ayrıca ayırıcı, kesici, ölçü aleti gibi cihazların üzerinde bulunan toptaklama vidalarının da topraklayici ile bağlantısı sağlanır. Pano topraklama için kullanılan yönetimler şunlardır:

Topraklama barası kullanmak
Topraklama klemensi kullanmak

                       1. Topraklama Barası Kullanmak

Topraklama barası bakır lama olup, doğrudan pano gövdesine monte edilir. Üzerine çok sayıda bağlantı yapılmasını sağlayan bağlantı vidaları vardır .

                       2. Topraklama klemensi Kullanmak
Topraklama klemesi, klemens rayı üzerinde doğrudan monte edilir. Klemens rayında diğer klemenslerin en sonunda bulunur. Bu şekil aynı zamanda durdurucu görevi de yapar. Montaj için klemens rayına takılan topraklama klemensinin klemens vidası sıkıldıkça altındaki tırnaklar sayesinde raya sabitlenir. Aynı zamanda rayın topraklamasını da yapmış olur.

Pano topraklama – Topraklama Klemensi

Topraklama Pulu

Toprakalama pulu, boyalı kısımların topraklama elemanlarına bağlantısında kullanırılır. Kenarları keskin, yassı tümsek şeklinde olup sıkma yapıldıkça düzleşir ve boyalı kısmı kazır. Panolar dış etkilerden daha az etkilenmesi için boyanır. Topraklama için pano üzerine normal bir vida ile bağlantı yapılması halinde boyadan dolayı iyi bir topraklama sağlanamayabilir. Bu sakıncayı ortadan kaldırmak için toprak pulu kullanılır. Pul, topraklama bağlantısı yapılan vidanın altında sıkıldıkça kenarlarındaki keskin kısım ile boyayı kazıyarak monte olacağından, iyi bir iletkenlik sağlar. Böylece topraklama daha sağlıklı olur.

FİYAT ve DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN BİZİ ARAYINIZ !!

Whatsapp İletişim Hattı: +90 553 077 91 11

info@universalelektrik.com.tr
02128769111 – UNİVERSAL ELEKTRİK OTOMASYON

İLETİŞİM

Merkez & İmalat: Beylikdüzü Osb Mah. Birlik Sanayi Sitesi 2.Cadde No:34 Beylikdüzü/İstanbul
Şube: Emekyemez Mh. Okçumusa Cd. Anten Han No: 16/1 Karaköy/İstanbul
Universal Elektrik Makine Otomasyon endüstriyel elektrik ,endüstriyel otomasyon ürünleri ile profesyonel anlamda uygulama ve çözüm ortağı markalar ile satış , satış sonrası destek anlamında günümüz ekonomik şartlarında rekabetçi çözümler sunmaktadır.
Geniş ürün yelpazesi ve branşında öncü markalar ile siz değerli müşterilerimize doğru fiyat ve zamanında teslimat gibi değişmeyen ilkeler doğrultusunda hizmet vermektedir.
Şirketimiz , konusunda sektöre yön veren ve yerli üretim tarafında ülkemize katkı sağlayan ONKA / ORTAÇ / TP Electric / YAVUZ / TİBCON ve yurtdışından ithal gelen  Bedok / Mıtsubishi / Autonics / Weidmüller / Wieland / Bussman / Omron / Telemecanique / Panasonic markalarının piyasamızda güçlü satış organizasyonuna sahip firmalarından biridir.
Bu anlamda Beylikdüzü merkezimiz ( Lojistik – İmalat – Proje – Uygulama ) ve Karaköy Bankalar caddesindeki şubemizde ( Lojistik -Satınalma) stok bulundurarak deneyimli personel kadrosuyla hızlı , akışkan ve etkin bir şekilde hizmet vermeye hazırdır.